Aktuális ProgramokNot Only For Sexagenarians

Menzel nyomdokain

2018-02-19 08:57:48

„ A művészet azért születik, mert az embereknek szükségük van rá, nem pedig azért, mert az alkotó művész szeretne lenni”

Jiri Menzel

Egy érdekes film vetítésével egybekötött sajtótájékoztatóra voltam hivatalos a múlt héten: A cseh- és szlovák filmek bemutatóinak szentelt „karnevál” koprodukciós filmeket mutat be február 21-től, mely filmek méltó folytatásai a nálunk is méltatott és szeretett Menzel filmeknek. A Karnevál a 80 éves Menzel előtt tiszteleg.

A hivatalos kommüniké így harangozza be a produkciókat:

„Filmes utazás a cseh és szlovák történelemben + Menzel-maraton

Az idei Filmkarnevált két szóban talán úgy lehetne a legjobban jellemezni, hogy történelem dióhéjban. Vagyis inkább filmszalagon. Nem tudni, mennyire véletlen, de az elmúlt évben a cseh és szlovák filmesek is történelmi témákkal foglalkoztak, filmjeikben történelmünk fontos időszakaira reflektáltak. A fesztiválon emellett olyan alkotásokat is bemutatunk, amelyek napjaink társadalmi témáival foglalkoznak: a nők elleni erőszakkal és az öregedéssel.

Nem feledkezünk meg Jiří Menzelről sem, aki 50 éve, 1968-ban kapott Oscar-díjat a Szigorúan ellenőrzött vonatokért: 80. születésnapját Menzel-maratonnal ünnepeljük.

Program:

február 21, szerda
19:00 – Masaryk  (A vetítés után a pozsonyi FATS JAZZ BAND swingkoncertjével idézzük fel a 20-as évek hangulatát a Toldi Klubban.)

február 22, csütörtök
20:00 - Léna  (Špina) (A vetítés után vendégünk Róbert Jakab színművész, a film férfi főszereplője.)

február 23, péntek
2018.2.23. 18:00 - Emberrablás (Únos)
2018.2.23. 20:00 - Jeges nagyi (Bába z ledu)

február 24, szombat
2018.2.24. 16:00 - Szigorúan ellenőrzött vonatok (Ostře sledované vlaky)
2018.2.24. 18:00 - Sörgyári capriccio (Postřižiny)
2018.2.24. 20:00 - Az én kis falum (Vesničko má středisková)

február 25, vasárnap
2018.2.25. 17:00 - Milada   (A vetítés után vendégünk Kerekes Vica színművész, aki a filmben Milada testvérét, Věrát játssza.)
2018.2.25. 20:00 - A határ (Čiara) (A vetítés után a Tomáš Liška & Invisible World Quartet (jazz, CZ/SRB/TUR) ad koncertet a Toldi Klubban.)

A sajtósoknak a Masaryk c. filmet mutatták meg, mely nemcsak azért érdekes, mert egy számunkra kevésbé ismert történelmi korszakot idéz meg, hanem mert több idősíkon játszódó, izgalmas cselekménye kitűnő színészek tolmácsolásában az utolsó képkockáig leköti a nézőt.

A filmről az alábbi rövid beharangozó szöveg jelent meg:

 „A londoni nagykövet, majd későbbi csehszlovák külügyminiszter Jan Masaryk drámai története a második világháborút megelőző időszakba kanyarodik vissza. Briliáns szónok, társasági ember és az élvezetek habzsolója volt, életének azonban megvolt az árnyékos oldala is. Menekül a saját neve (apja, T. G. Masaryk alapította meg Csehszlovákiát) és az önmagával szemben érzett felelősség elől - leginkább az alkohol és drogok világába. A nagypolitika hátterében egy lenyűgöző, de kiegyensúlyozatlan, önpusztító férfi élete, valamint a hazája jövőjéért vívott reménytelen harca rajzolódik ki.

Az Ujszo. com  2002.-be így ír Jan Masarykról: 

„Elbűvölő társasági ember volt, s például remek bárzongorista. Környezete kedélyesnek, mégis hangulatembernek tartotta. Testvére, Alice Masaryková így emlékezett Janra: „A lényegét tekintve sohasem volt szomorú. Ilyet csak a romantikusok állíthatnak. Igaz, képes volt az egyik percben szomorú, a másikban vidám lenni. Gyorsan változott a hangulata – s miért ne lett volna így? Ha az élet néhány másodpercen belül megváltozhat, mi emberek miért ne változhatnánk?”

Ezt a jellemzést a film is magáévá teszi, de azzal kiegészítve, hogy bizonytalansága, önértékelési zavara és időszakonkénti depressziója pszichikai betegségbe torkollott, és Amerikában kétszer is kezeltette magát. Nagyon fontos szereplő a filmben a nácizmus elől Németországból elmenekült pszichiáter alakja, aki megértéssel viseltetik Masaryk iránt.

A „Felvidék ma az első” így méltatja a film erényeit.

„Tulajdonképpen egy jól felépített politikai thrillert látunk, melyet nem szabad a dokumentumfilmekkel szembeni történelmi hitelesség igényével néznünk, inkább a szereplők jellemének a kidomborítása az izgalmas. Julius Ševčík Masaryk-filmje már eddig is díjakat söpört be. Nagyszerű színészi alakításokat sorakoztat fel, ez egyaránt elmondható a Ján Masarykot alakító Karel Rodenról és az Edvard Benešt megtestesítő Oldřich Kaiserről is.”

A film tényleg az utóbbi évek egyik legjobb filmje, fordulatos cselekménnyel, és remekül  megrajzolt portrékkal. Érdemes megnézni!

A Masaryk film trailerével búcsúzom:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu