„A film olyan, mint egy gyerek. Fel kell nevelni”
Enyedi Ildikó
A Hét Domb fesztivál előéletéről
Komló bájos kisváros Baranyában már nem csupán bányászvárosként ismert. Hét dombra épült, ebben hasonlít Rómára. Él Komlón egy lelkes helyi TV dokumentumfilmes rendező-operatőr, Magyar Ferenc, aki igazi lokál patriótaként szívügyének érzi, hogy a hazai és a határon túli magyar filmek Baranyában is ismertté váljanak, immáron harmadik alkalommal. Különösen fontos ez egy olyan városnak, mely még mozival sem rendelkezik, és ahol a filmnézés ingyenessége is igen lényeges tényező. Két sikeres filmes mustra egyenként 4000 fő körüli nézőt vonzott. Tavaly olyan neves alkotás is bemutatkozott itt, mint Enyedi Ildikó :Testről és lélekről c. filmje, mely fődíjat kapott. A komlói fesztivál 2018-ban ellenszélben dolgozott, hiszen hasonló időpontban a 20 km-re levő Pécs ugyancsak azonos névvel, de más szervezésben – angolul – Seven Hills névvel – nemzetközi filmfesztivált szervezett. Ezt ugyan ikerfesztiválnak, illetve a komlói fesztivál nemzetközi tagozatának titulálták, még sem volt szerencsés ez utóbbi megrendezése. A pécsi vörös-szőnyeges, a nemzetközi fesztiválokat kopírozó külsőségekkel folytatott filmes esemény volt, mely nemzetközi filmeket is felvonultatott és próbált néhány nem első kategóriás filmsztárt is oda vonzani. Mindkét fesztivál kormány- és helyi támogatás mellett csalogatta a nézőket. És a komlói győzött!
Nézőcsalogató az idei Hét Domb fesztiválra
Nézőszáma és a helyi lelkesedése idén is elindította a filmes megmérettetést, melyen 2019. június 15-ig még lehet indulni, hét kategóriában. (A pécsi idei fesztiválról nem találtunk híradást.)
A szervezők célja változatlan: a magyar filmgyártás maradandó kulturális értékeinek a közönséggel való megismertetése, közönségtalálkozók létrehozása. Továbbá az alkotók szakmai megmérettetése, vitafórumok, a zsűri tagjaival értékelő megbeszélések.
A beérkezett filmek számától függően a filmeket elő-zsűri rangsorolja. A döntőbe minden kategória első tíz legmagasabb pontot elért alkotása kerül be.
A hét kategória:
Nincs meghatározott téma a beküldendő filmmel kapcsolatban (tudomány, történelem, környezet). A nevezett alkotás játékideje nincs korlátozva.
Bármely animációs technikával készített filmet elfogad a szervezőbizottság.
A dokumentum műfajra jellemző elemekkel készített produkciókat vár a fesztivál. Ez lehet: valóságot bemutató, a társadalmi, gazdasági, szociális élet stb. dokumentáló alkotás.
Műfaj vagy technikai korlát nélkül lehet jelentkezni, max. 60 percben.
Minden magyarországi és határon túli magyar nyelvű, színészek által eljátszott filmalkotással lehet nevezni, min. 60 percben.
A szervezőbizottság olyan filmalkotásokat vár, melyek a fenti kategóriákba nem sorolhatóak (klip, reklám, promóció, filmelőzetes...)., max. 5 percben.
A filmek műfaji és időkorlátozás nélkül nevezhetőek. Az alkotóknak a filmek beadási határidejéig általános vagy középfokú oktatási intézményben kell, hogy folytassák tanulmányaikat.
A nevezett alkotás játékideje nincs korlátozva.
A három tagú zsűriben – Ternovszky Béla, Balázs Béla díjas érdemes művész és Thuróczy Szabolcs, Magyar Filmdíjas színész mellett - az idén helyet kapott Reviczky Gábor, Kossuth- és Jászai Mari díjas népszerű színész, aki talán lekörözhetetlen, annyi filmes alakítással örvendeztetett és örvendeztet bennünket. Nagyon szimpatikus, hogy diákok is pályázhatnak, igen szép díjazás mellett. A vendégszerető, kedves kisváros igazán megérdemli, hogy néhány napra legalább felé forduljon a magyar filmeket szerető közönség. Ahogy a sajtótájékoztatón feltett kérdésemre megtudtam, sajnos, aki nem jut el Komlóra a fesztivál alatt, nem igen találkozhat még a díjnyertes alkotásokkal sem. Fontos volna, hogy néhány art-mozi és a közszolgálati TV-k szánnának műsoridőt a filmek megismerésére, de akár internetes oldalon is lehetővé lehetne tenni a megtekintésüket. Ez a fesztivál elismerését is növelhetné.
Hajrá, Komló! Kívánjuk, hogy az idei esemény is emlékezetes legyen!
Egy kis kedvcsináló a városhoz: