Aktuális ProgramokNot Only For Sexagenarians

Egy szerelem tragikus története

A story of a tragic love

2025-04-07 11:52:54

"Nem tudtam ellenállni a szerelemnek"
Maria von Vetsera

 

A Habsburgokkal való kapcsolatunk mindig ambivalens volt: harcoltunk ellenük a függetlenségünkért, ugyanakkor néhány történelmi szereplő miatt szimpatizálunk is velük. Ilyen Sissi királyné  és tragikus sorsú fia, Rudolf trónörökös is.
Utóbbiról musical is készült, melynek 2006-ban Magyarországon volt az ősbemutatója, s idén a Magitszigeten július 3-4-5-én a Győri Nemzeti Színházzal együtt a Margitszigeti Szabadtéri Színház is műsorra tűzi ezt a valós történetű zeneművet.
Mielőtt a szép dallamokkal megörvendeztető musicalt megtekintenénk, érdemes belehelyezkednünk a korba és a főszereplők személyének megismerésébe.
Rudolf főherceg
Nem könnyű a trón várományosaként, annak terhei mellett felnőni, főként, ha személyiségünk, lelkületünk nem alkalmas ilyen természetű elvárások teljesítésére. Rudolf drámai helyzetben született, mert édesanyja, a 20 éves Sissi királyné az ő fogantatása előtt néhány hónappal veszítette el legidősebb gyermekét, Zsófiát. A várva-várt trónörököst a korabeli társadalmi elvárásoknak megfelelően - anyjától elszakítva - leendő uralkodónak nevelték, kemény, katonai neveléssel. Hét éves korától kezdődően anyja kivívta Ferenc Józsefnél, hogy szeretetteljesebb nevelést kaphasson Latour tábornok személyében.
A tudásvágyó, érzékeny, teljesítmény-kényszeres tinédzserre nagy hatással voltak a magyarországi személyes tapasztalatai, de Ferenc Józseffel ellentétben "kritikával illette az osztrák-magyar hegemóniát, liberális nézőpontot képviselt, az Európai Egyesült Államokban gondolkodott." Anyja szabad gondolkodó személyiségét örökölte. Álnéven publikálva kritizálta apja német függőségét, a francia-orosz szövetségben látta a birodalom stabilitását.
Rudolf igazi világfi volt, és nőfaló hírében állt, ragyogó intellektussal rendelkezett. 1877-ben Prágában kellett népszerűsíteni a Monarchiát, ahol inni kezdett és betegségei miatt morfinfüggővé vált.
Felesége kiválasztása érdekében Európában háztűznézőbe indult, s a végső állomáson, Brüsszelben megkérte Stefánia, belga királylány kezét. Egy kislányuk született. Kapcsolatuk hamar válságba jutott személyiségük és értékrendjük különbözősége miatt. Házasságon kívüli viszonyából nemi betegséget szerzett, amivel feleségét meddővé tette, ez házasságuk végét jelentette.
30 éves korára depressziója elhatalmasodott, gyakran veszítette el önuralmát. Öregnek érezte magát : "harminc év nagy idő,... igazi tetteket és sikereket nem tartalmazott."
Találkozás Máriával
1888. április 12-én a bécsi Práterben találkozott a 17 éves Maria von Vetsera bárónővel, akinek hevesen udvarolni kezdett. (Történelmi pikantéria, hogy Rudolf első szeretője Mária édesanyja volt.) A szerelem idején már megvoltak öngyilkossági szándékai, de "társat keresett magának, aki elkíséri a halálba." Mária tényleg halálosan beleszeretett Rudolfba. Szerelmük azonban csak néhány hónapig tartott.
1889. január 28-án a Mayerling kastély szolgált a kettős öngyilkosság színhelyéül.
A körülmények a mai napig tisztázatlanok. Többféle változat látott napvilágot a kettős halálesettel kapcsolatban, még merénylet általi halál is szóba került.
A mélyen katolikus Ferenc József pápai engedéllyel temettette el fiát, hiszen az öngyilkosságot elkövetők nem kaphatnak egyházi temetést.
Szegény Mária halálát nem hozták hivatalosan nyilvánosságra, eltitkolták, hogy Rudolffal együtt halt meg. A tanúkat eltüntették, a Vetsera család "kegyvesztett lett." Érdekesség, hogy a lány búcsúlevelei, melyet anyjához írt, egy osztrák bank széfjéből kerültek elő  2015-ben.
A musical
Egy ilyen valós, romantikus szerelmi történet színházi megörökítésért kiállt. A  minden korosztály számára élvezhető zenés műfaj, a musical tág teret kínál a sodró lendületű és szépségű dallamoknak. A történelmi események és a valódi, hús-vér drámák bemutatása közel hozzák a nézőkhöz a Monarchia történelmi alakjainak olykor tragikus életét, vívódásaikat és drámáikat.
Frank Wildhorn dramatikus és nagyívű zenéje, Jack Murphy forgatókönyve és dalszövegei korhű látványelemekkel és koreográfiával igazi musical élményt varázsolnak elénk. A főszereplők kettős szereposztásban Sándor Péter/Kocsis Dénes és Jenes Kitti/Nagy Alma Virág fiatalos lendülettel és mély lelki felkészültséggel tárják elénk a szerelmes pár utolsó napjait.
A sajtótájékoztatón ízelítőt kaphattunk a csodálatos áriákból és bizton kijelenthetjük, hogy a fülbemászó dallamokkal átitatott, happy end-et ugyan nélkülöző,  katartikus történet nagy közönségsikerre számíthat.
Július 3-4-5 - irány a Margitszigeti Szabadtéri Színház!
Egy dupla duett-tel zárjuk a cikket, mely a sajtótájékoztatón készült:



 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu