Aktuális ProgramokNot Only For Sexagenarians

Bepillantás a csodák világába

2018-03-09 13:22:15

„A műalkotás egy szép rezgésnek a megörökítése. Egy lelki mámor feledhetetlenné tevése”

Gárdonyi Géza

Az Olasz Kultúrintézet meghívásából egy igen érdekes filmet láttam.

A beharangozó jól jellemzi, hogy mit is rejt magában ez az ismeretterjesztő film, melynek látványvilága leírhatatlanul csodálatos, s mivel titkokba avatják be a nézőket, meglehetősen izgalmas is.

„Március 8-tól látható országszerte a művész mozikban a Vatikáni Múzeum 3D és a Firenze és az Uffizi képtár 3D alkotóinak új művészeti ismeretterjesztő filmje, amely 90 percben, Francesco Invernizzi rendezésében a Wunderkammer-ek történetét mutatja be a középkortól napjainkig.

A Wunderkammer ( „kincseskamra” vagy ahogy a franciák nevezik: cabinet de curiosités) fogalma királyok, császárok és magas rangú arisztokrata gyűjtők köreiben alakult ki a 16. században, tulajdonképpen nem más, mind „az egész világ egyetlen szobában, amely összeköti a múltat és a jelent”. A szenvedélyes – és jómódú – gyűjtők hosszú évek, évtizedek munkájával saját otthonukban építették fel a világ minden tájáról származó egzotikus tárgyakból és értékes ritkaságokból álló kis univerzumukat.
A Kincseskamrák – A csodák világa c. látványos ismeretterjesztő film ezekbe a rendkívüli gyűjteményekbe nyújt betekintést, amelynek különleges tárgyai a legkülönbözőbb korokból és földrészekről származnak. Megismerhetjük a múltbéli gyűjteményeket a kis méretű reneszánsz-kori kamrácskáktól kezdve – melyek a 19. század során a mai kor legnagyobb múzeumainak alapjául szolgáltak – a jelenkori kincseskamrákig, amelyeknek manapság szalonok, villák vagy kastélyok adnak otthont. A hat részből álló narratíva minden epizódjában a téma szakértői – egyetemi professzorok, múzeumi kurátorok, művészettörténészek és galériatulajdonosok – kalauzolják végig a nézőt, és maguk a modern gyűjtők is elmesélik saját történeteiket, utazásaikat és természetesen bemutatják büszkeségüket: a kincsestárjukat is, amelyek az érzelmek széles skáláját képesek kiváltani a kíváncsiságtól kezdve a vágyon, félelmen és misztikumon át egészen a döbbenetig. Az izgalmas dokumentumfilmben számos mindezidáig megközelíthetetlen francia, olasz, osztrák és angol magángyűjtemény feltárul.

A filmben megszólaló szakértők:

Alexis Kugel – Gyűjtő és műkereskedő
Luca Cableri – Gyűjtő, galéria tulajdonos
Jean Hubert Martin – A Pomidou Központ tiszteletbeli elnöke
David Ghezelbash – Galéria tulajdonos és a Műkereskedők Nemzetközi Szövetségének elnöke
Loic Malle – Gyűjtő és galéria tulajdonos
Roberto Balzani – A Bolognai Egyetem Múzeum Hálózatának igazgatója
Annalisa Zanni – A milánói Poldi Pezzoli Múzeum igazgatója
Lavinia Galli – Az eddigi leglátogatottabb olasz Wunderkammer kiállítás kurátora
Jeacques Garcia – Gyűjtő és belsőépítész, designer
Viktor Wynd – Gyűjtő, galéria tulajdonos, a londoni Wiktor Wynd Múzeum igazgatója (Wiktor Wynd Museum of Curiosities, Fine Art and Natural History)
Andrea Lissoni – Senior kurátor, Tate Modern Galéria
Anna Maria Maggiore – igazgató, MUDEC (Museo Delle Culture Milan)
Pierre Payroll – Gyűjtő, művész, belsőépítész, designer
Bruce Boucher –  Igazgató,  Sir John Soane’s Museum”

Halász Rita művészettörténész-kurátor úgy jellemezte ezt a reneszánsz korhoz kötődő jelenséget, hogy az az emberi természettel függ össze: a kíváncsisággal, a gyűjtőszenvedéllyel és a dicsekvéssel. A szoba-múzeumok a világ kicsinyített mását idézik, egy mikrokozmoszt, amikor a gyűjtő uralni akarja a világot. E kincseskamrák a természetből eredő kincseket pl. ásványokat, kőzeteket, állati agancsokat, valamint gyönyörű műalkotásokat mutatnak be. Ez a világ a tudományosság és az úri huncutság határterülete. A tárgyakat kategorizálták, így a múzeumok elődjének is tekinthetőek. A varázslatos tárgyak szenzációs fényképezése, a gazdagság pazar megjelenése a filmben – ahogyan azt a kurátor hölgy jellemezte - „vizuális orgazmust” teremt. Hát már csak ezért is érdemes megnézni a filmet!

A film- trailerrel  zárom cikkemet:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu