„Ahol szeretet van, ott nincs átverés”
Albert Einstein
Trepinszki József: Mézes-élet c. könyvéből idézve
Nagyon fontos egészségügyi hatású egyéb méhészeti termékekről is sok mindent megtudhatunk az idézetben is említett könyvből.
Figyelemfelhívásként az egyes termékek különleges vonását ki is emelem a szövegből.
A méhek által gyűjtött ragacsos anyag, „amely több, mint 300 különféle anyagból tevődik össze, főleg viaszból. Gyantából, illóolajokból, virágporból.” Tartalmaz még gyógyító- egészségmegőrző flavont, vasat, rezet, magnéziumot, kalciumot, szilíciumot, mangánt, cinket, kobaltot, alumíniumot, valamint aminosavakat, B, B2, B6, C és E vitamint.
Mire jó?
Véd a baktériumok, vírusok, mikrobák, gombák fertőzései ellen. Külsőleg, nehezen gyógyuló sebekre, gombás fertőzésekre, gyulladásokra kiváló hatású.
„A kokainnál háromszor, a novokainnál ötször jobb fájdalomcsillapító!”
Belsőleg felső légúti betegségekre, torokfájásra, de herpeszre és fogfájásra is, gyomor- és bélgyulladásra egyaránt remek szer. Emellett hatásos vérnyomás-szabályozó.
Hogyan használjuk?
Leginkább alkoholos vagy alkoholmentes tinktúra, kenőcs vagy tabletta formájában. Kúraszerűen 1 éves kortól alkalmazható mézbe keverve, annyi csepp alkalmazásával, ahány kilogramm a gyerek súlya.
Étkezés előtt ¼ órával fogyasztandó. Immunerősítőként felnőtteknek napi kétszer 10-20 csepp. Már kialakult betegségeknél napi kétszer-háromszor 20-100 csepp.
A könyv számos egyéb hatásról is ír, amit érdemes áttanulmányozni, és alkalom adtán használni.
Fehérje táplálék, „szinte valamennyi, a szervezet számára alapvető fehérjét tartalmazza, a 22 aminosavból 10-t.”
„Két csapott kiskanál (30 g) virágporral a felnőtt szervezet napi aminosav szükséglete fedezhető!”
Sok benne a vitamin G, B6, B1, C, A, P) és folsav. Nélkülözhetetlen enzim és ásványi anyag található meg benne: vas, réz, kén, kálium, kalcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt, lítium.
Mire jó?
Táplálkozási és emésztési zavarok, vérszegénység, májgyulladás, cukorbetegség, depresszió. 3-14% zsírt is tartalmaz, melynek 20% telítetlen, így az egyes vitaminokkal együtt megakadályozza az érelmeszesedést. Franciaországban influenzajárvány idején védőgyógyszerként és megelőzésre is használják.
Hogyan használjuk?
Mézzel 1:1 és 1:2 arányban – magas vérnyomásra, az ideg-és endokrin rendszer működésével kapcsolatos problémákra. Napi adag: 10-20 g (két-három alkalommal 1 kiskanál) étkezés előtt.
Kevesek által ismert, tulajdonképpen a virágpor módosított változata. Érlelt virágpornak tekinthető, az összetett cukrokból könnyen hasznosuló egyszerű cukor keletkezik.
Már az inka, maja és azték civilizációk is használták fiatalító szerként. 150 bioaktív összetevőből áll, 55% szénhidrát, 35% fehérje, 3% ásványi anyag és 2% zsírsav. Egyéb ásványi anyagtartalma mellett kiemelkedő a természetes szelén tartalma. A B vitaminok széles arzenálja mellett A,C, PP, E, D, K, H vitaminban is gazdag. Kiemelkedően magas, 15%, a könnyen felszívódó aminosav mennyiség benne. Hasznosodása háromszorosa a virágporénak, nehezebb azonban beszerezni és jóval drágább.
Mire jó?
Energianövelésre, immunerősítésre, allergiás reakciók csökkentésére, ízületi problémákra. Javítja a memóriát, csökkenti a koleszterinszintet, szabályozza a vérnyomást, erősíti a hajat.
Segít a fogyókúrában, gyorsítja a méregtelenítést és szénhidrát anyagcserét.
Hogyan használjuk?
Napi 10 grammot elrágcsálva vagy müzlivel, gyümölcsökkel, virágporral vagy mézzel elkeverve – reggel, délelőtt vagy délután.
A mézzel teli méhviasz sejteket lezárják a méhek méhviasszal, így az oxigénmentes környezetben jobban megőrződnek a méz hatóanyagai.
Mire jó?
Különösen a légzőszervekre kiváló. 5 perc rágcsálás után kidugul az orr! Homlok-és arcüreggyulladás esetében napi háromszor 15 perc rágcsálás javulást hoz.
Figyelem! Virágpor allergiásoknál az allergia időszak előtt 1 hónappal napi egyszer lépes mézet ajánlott fogyasztani, a tünetek jelentősen javulnak vagy akár nem is jönnek elő!
Esténkénti fogyasztása könnyebb alvást biztosít.
Hogyan használjuk?
Diónyi nagyságú lépszeletet ¼ óráig rágcsáljuk, utána köpjük ki, de nyugodtan le is nyelhetjük.
A sok-sok információ után ugye tudjuk már, miért olyan lelkes Micimackó és a többi medve, ha mézet kóstolgathat?
Jó egészséget kívánok a természet gyógyszereivel!