TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Allergiás vagyok az allergiára

2019-08-28 15:35:58

„Tudom magam egészséges emberként kezelni, s ez a kulcsa annak, hogy nagyobb eséllyel valóban az is maradhassak”

Nagy György

Talán most a legvadabb parlagfű szezonban a legidőszerűbb boncolgatni egy kicsit a témát: mi is tulajdonképpen az allergia, mely egyre több embert érint? Miért éppen most lett valaki érintett? A megoldásként sulykolt gyógyszereken kívül tehetünk-e valami egyebet is az egészségünkért? Megakadályozható-e a betegség súlyosbodása? Örökölhető-e a hajlam?

Környezetemben egyre többen panaszkodnak ilyenkor erre a meglehetősen kellemetlen betegségre, míg 20-30 évvel ezelőtt jószerivel „csoda” számba ment, ha valaki szénanáthás volt. Mit tettünk, hogy ma már a gyerekek is allergiásak, nem is csekély számban?

A téma azért is fontos, mert a világ allergiásainak száma egyre csak növekszik.

A WHO adatai szerint 2025-re a világ lakosainak 50%-a allergiás lesz! Magyarországon a parlagfű allergia előszobájaként említett parlagfű érzékenység a legmagasabb Európában, a lakosság 50%-át érinti. Ezért lenne fontos, hogy ne csak a lakosságot bírságolja a hatóság, hanem legyen figyelemmel a nem lakossági tulajdonú területekre is pl. Vízművek, ahol számolatlanul terjed ez a gazfajta. A különféle pollen allergiás betegek száma Magyarországon meghaladta a 2 millió főt.

Döbbenetes számok!

Dr. Herjavecz Irén tüdőgyógyász, allergológus talán válaszokat ad nekünk „Az allergia rejtélye” c. könyvében, mely az Allergológiai füzetek sorozatban jelent meg.

Mi is az allergia?

„ A környezetünkből belélegzett levegővel, az elfogyasztott táplálékkal vagy a bőrön keresztüli felszívódással az emberi szervezetbe kerülő egyes anyagok (allergének) az arra hajlamos személyekben kórós – allergiás - folyamatokat indítanak el.” Ezekre az egyébként ártalmatlan anyagokra a szervezet túlzott válaszreakcióval válaszol. Pl. a parlagfű allergiás náthát, súlyosabb esetekben asztmát okozhat, sőt ritkábban még csalánkiütést is.

Dr. Herjavecz  jól érzékelteti a folyamatot, az allergiás betegségek „menetelését.” Az allergiás hajlam már a csecsemőkorban megmutatkozhat a nem kizárólag anyatejjel táplált csecsemők tehéntej-túlérzékenység okozta bőrgyulladása 100 emberből 10-12 főt érint, ezt követi 5-7 éves korban a gyermekkori szénanátha, 100 emberből 10-15 fő, majd a felnőttkori asztma 100 emberből 3-5 fő. Az orvosnő emlékeztet arra, „amilyen ütemben visszaszorultak az immunrendszert igénybe vevő fertőző betegségek, olyan mértékben terjedtek el az allergiás betegségek….Az allergia kialakulása az immunrendszer tévedésének következménye, hiszen ártalmasnak ítéli az emberi szervezet számára valójában ártalmatlan anyagokat és ellenük – „védekezésképpen” – ellenanyagot kezd termelni. Ezt az ellenanyagot immunglobulin E-nek ( IgE-nek) nevezzük.”

Mik az allergének?

Fehérjemolekulák, melyeknek csupán teljes súlyuk töredéke allergizáló. Ezek az allergizáló fehérjedarabkák az allergiás reakcióban az IgE-molekulával kötődnek. Őket epitópoknak nevezzük.

Fontos tudni, hogy az allergiás megbetegedést mindig megelőzi az érzékennyé válás folyamata: ez genetikai hajlam esetén azt jelenti, hogy az allergénnel való többszöri találkozás fokozatos érzékenységet vált ki, ilyenkor a szervezet megkezdi az ellenanyagok termelését, még allergiás tünetek nélkül! A legtöbb allergén esetében nem mondható meg, hogy mekkora mennyiség (küszöbdózis) indítja be az IgE termelést. Így pl. lehet, hogy egyetlen darázscsípés még nem indítja be a folyamatot, van, akinél ez a sokadik (5-10.) csípés után jelentkezik. A pollenallergia esetén pl. a parlagfűnél a sok betegség egyik oka az arra érzékenyeknél, hogy Magyarországon egyre nagyobb területek szennyezettek parlagfűvel.

A védekezés fázisai

Az elsődleges megelőzés - a túlérzékenység kialakulásának megelőzése

Sajnos a megelőzést már az újszülött korban el kell kezdeni!

A hogyanra itt vannak a válaszok:

  • Kizárólag anyatejes táplálás min. 6 hónapos korig,
  • A kismama dohányzásának mellőzése,
  • A terhesség utolsó harmadában allergénekben szegény diéta ( tojás, tehéntej, földimogyoró, szója),
  • A lakásból az allergének kiiktatása (kevés porfogó felület, gyakori szellőztetés, porszívózás)
  • Az állattartás mellőzése a lakásban és lehetőleg a ház körül sem.

A másodlagos megelőzés – a már érzékeny egyéneknél

Az allergének kerülése otthon, a munkahelyen és a szabadban.

A harmadlagos megelőzés – a kezelés

A gyógyszeres kezelés mellett magában foglalja a betegoktatást, az allergének elkerülését szolgáló környezet ellenőrzését is.

Az már megállapítást nyert, hogy az allergia kialakulásában a genetika, az allergének, a fertőzések, a környezet, a táplálkozás és a lelki tényezők is szerepet játszanak. Arra azonban még sincs igazán tudományos válasz, hogy miért az adott pillanatban kezdődik el a megbetegedés.

Az allergia nem gyógyítható, de tünetmentesség elérhető – többek között - az allergén kiiktatásával. Ez bizonyos foglalkozási betegségeknél pl. lehetséges, a foglalkozás abbahagyásával. Egy rendkívül veszélyes – akár halálos – allergia, a méh- és darázscsípéssel kialakult allergia – viszont gyárilag előállított, tisztított méregkivonatokkal  95%-os eséllyel gyógyítható!

Az allergiás hajlam örökölhető!  Ha az egyik szülő allergiás, a gyerek 30%-os valószínűséggel lesz az, mindkét szülő allergiaérintettsége esetében ez az arány 60%-os! Az elsődleges megelőzés igen lényeges!

Jó hír a gyógyszer-fogyasztóknak: A gyógyszerekhez nem lehet hozzászokni, ha átmeneti rosszabbodás állt be a beteg állapotában, a gyógyszeradagot emelni kell, vagy más típusú gyógyszert is adni kell.

Immunháború – immunerősítéssel az allergia ellen

Nem hagy nyugodni, ha immunrendszeri problémáról van szó, miért nem lehet az immunrendszer erősítésével harcolni ellen. Ide idézem a Harmonet cikkét, mely meggyőzhet bennünket arról, hogy igenis lehet!

"Az allergiakutatás alapjában változtatta meg nézeteinket e problémával kapcsolatban. Míg egyes orvosok még mindig betegségnek nevezik, mások, a tapasztalt gyógyítók már tudják az allergia tüneti állapot. Mit jelez?

Az allergiás reakciók igen nagy hányada a bőrön jelentkezik vagy a bőrön kísérőjelensége látható. Gyakran egyszerűen egy túlvédekezési reakciót láthatunk benne. Tévhit, hogy a szervezet túlvédekezése, az allergiás reakció, túl erős immunrendszert jelent. A szervezet nem azért hadakozik, mert annyira erős, éppen azért történik hevesen a reakció, mert a külső, záró falunk, határunk, vagyis immunrendszerünk tökéletlen.

Az allergiás betegségek legtökéletesebb gyógymódja így az immunerősítés. A legtökéletesebb immunerősítő ezek közül a vas - kávé fogyasztás előtt vagy után - egy órával bevett vas nem szívódik fel! -, a C vitamin - calciummal egy időben bevéve vesehomokot okoz, leköti azt -, valamint az Echinacea Angustifolia, vagyis a Kasvirág. Ezek alkalmazása, a kasvirág homeopátiás fogyasztása, időben, azaz MOST megkezdve, megelőzheti, és a legtöbb esetben megis előzi a heveny allergiás tüneteket, amikor már csak a histamin segít, vagy az sem.

Hatékony lehet még a Lymphomiosot és Engistol homeopátiás termékek szedése, melyek mandulagyulladástól kezdődően egészen a nyirokrendszeri tisztításig a teljes szervezetet renoválják, a nyirokrendszeren át az immunrendszerünket erősítik.”

Remélem, hogy mindenki megpróbál tenni azért, hogy előkelő helyünket az allergiások száma tekintetében lefaragjuk, és hatékony megelőzéssel csökkenthető e kellemetlen betegségben szenvedők száma.

Egy szép, parlagfűmentes rét képével zárom soraimat:


 allergia, rét, parlagfű


 

DrKónya Judit


Sixties.hu