MozgásNot Only For Sexagenarians

Az öt tibeti rítus

2016-09-05 10:37:09

„Minden ember szeretne sokáig élni; azonban senki sem szeretne megöregedni.”

Jonathan Swift

 A fenti idézetet Peter Kelder: „Az öt tibeti rítus” c. könyvében találtam. Az idősödést ugyan senki nem kerülheti el, de azért hogy a lehető legtovább élvezetesen, fizikai és szellemi korlátok nélkül élhessünk, tennünk kell.

Hogy mit tesznek a tibetiek?

A lehető legegyszerűbb 5 gyakorlatot végeznek el. Persze, amint a videóból látni fogjuk, ezek eleinte nagyon nehéznek tűnnek, de Kelder a könyvében egy olyan emberrel mesélteti el a tibetiek titkát, aki nem mondható már fiatalnak és sikeresen megbirkózott a gyakorlatok maximális hatékonyságú elvégzésével. Tehát sok gyakorlással el lehet jutni akár az optimális rítus-végzéshez is, a lényeg a rendszeresség.

A tibetiek a rítusokat a test energetizálására használják. „A test hét energiatörvénye (Megjegyzés: ezek a csakrák, melyekről egy másik blogban majd megemlékezünk) a hét belső elválasztású mirigyben központosul: 1. ivarmirigyek; 2. hasnyálmirigy; 3. mellékvese; 4. csecsemőmirigy; 5.pajzsmirigy; 6.tobozmirigy; 7. agyalapi mirigy.”

Ezek az energiaközpontok – elektromos mezők, melyek nagy sebességgel forognak, „életenergiát” bocsátanak ki. Bármely energiaközpont lelassult működése öregedési folyamatokat vagy betegségeket indít el a szervezetünkben.

A rítusokat ide kattintva láthatjátok:

 


A könyv azt ajánlja, hogy az első héten mindegyik rítust napi háromszor csináljunk meg, ezután minden héten kettővel többet végezzünk belőlük, amíg elérjük a 10. héten már a 21 alkalommal történő elvégzésüket. Reggel vagy este is gyakorolhatunk. A tibeti optimális végzés 4 hónap után 21 alkalommal reggel és háromszor este. Az ideális mind az öt rítus egymás utáni elvégzése, de lehet két részre is osztani a gyakorlást: pl. 3-szor reggel és 2-szer este.

Az is előfordulhat, hogy valamelyik gyakorlat végzése nem megy, akkor lehet azt átmenetileg kihagyni. Azonban az sem elképzelhetetlen, hogy végleg elhagyjuk, mert a másik 4 is kiváló eredményt hozhat.

Heti egy napon a gyakorlás kihagyható. Fontos továbbá az ismétlések közötti pihenés és a csípőre tett kezekkel, egyenesen állva történő mély, ritmusos légzés.

A rítusok után a szerző langyos fürdő vételét ajánlja, majd a test áttörlését először vizes, majd száraz törülközővel, ami fokozza rítusok hatását.

Gyakorlat alapján a rítusok teljes számban 20 perc alatt elvégezhetők és általuk a test egészségét és fiatalos életerejét helyreállíthatjuk.

A gondolkodás beállítottsága segít a fiatalosság megőrzésében. Az író tanácsa: „azt a képet rögzítettem az elmémben önmagamról, hogy életem virágjában vagyok. S igen erős vágy formájában energiával láttam el ezt a képet.”

A legközelebb a lámák étrendjével foglalkozunk majd. Azért nem a „táplálkozás” rovatban, mert az étrend az öt tibeti rítushoz, és az ahhoz tapadó életmódhoz szervesen kapcsolódik.

Emellett ide csatolunk majd néhány gondolatot a kántálásról és a testtartás javításáról is.

DrKónya Judit


Sixties.hu