MozgásNot Only For Sexagenarians

A Pilates módszer

2016-09-12 08:08:18

Az embernek veleszületett joga a fizikai tökéletesség.”

Joseph Pilates

Ez a mozgásforma talán a legjobban formálja az izmokat, és még 60 év felett is elkezdhető, így saját élményeim alapján mindenkinek csak ajánlani tudom. Az izomfejlesztésen kívül sportolók, baletttáncosok kiegészítő edzésként is használják. Sőt! Személyes tapasztalatom alapján megfelelően szakképzett edző még a porckorongsérv operációt is „kiváltotta” ezen módszer bevetésével.

A módszer megalkotójáról a Wikipédia a következőket teszi közzé:

„A Pilates módszer nevét megalkotója, Joseph Hubertus Pilates után kapta, aki Németországban, Düsseldorf mellett született 1883-ban. Születése óta angolkórban, asztmában és ízületi fájdalmakban szenvedett. Ennek hatására életét már egészen korán a sportolásnak és az egészséges test kialakításának szentelte: gimnasztikázott, testépített, jógázott - ennek az eltökéltségnek az eredményeképpen már 14 évesen anatómiai rajzokhoz állt modellt.

1912-ben Angliába költözött, bokszolóként, cirkuszi előadóként és önvédelmi sport oktatóként dolgozott. A világháború kirobbanásakor a német állampolgárokat, így Pilatest is, internálták, és ezalatt, a Man-szigeten kezdte el kialakítani módszerét. Honfitársai, akiken "gyakorolt", a testedzésnek köszönhetően megerősödtek fizikailag, és elkerülték azt az irtózatos spanyolnáthát, amely ezreket ölt meg.

1926-ban az USA-ba költözött, az oda tartó hajóúton ismerkedett meg későbbi társával, Clarával, akinek segítségével kialakította a "Contrology"-nak (=kontroll) nevezett módszerét, és megnyitotta fitness termét a New York-i Balett épületében. Kora legnagyobb táncosai és táncoktatói jártak hozzá, hogy a "Contrology" módszer segítségével szép alakra és hihetetlen ruganyosságra tegyenek szert. Ezután 40 év "aranykor" következett Pilates életében és munkásságában. Haláláig fejlesztette módszerét, összeállított több száz ma is használt gyakorlatot (melyek gyűjteménye Pilates "basic" vagy "true" irányzat néven ismert), és számos gépet alkotott meg. 87 évesen hunyt el.”

A módszer 6+1 alapelven nyugszik, és jellemzője az un. erőközpont(a  köldök körüli, felülről az alsóbordák, alulról a medencefenék által határolt terület) megtartása végig, a gyakorlatok során.

Az alapelvek:

Koncentráció: maximális figyelemösszpontosítás az adott gyakorlatra, a különböző izomcsoportok elkülönítése és kontrollja.

Pontosság: mindenegyes gyakorlat minden részletére kiterjed, Fontos a váll, a fej, a csípő pontos elhelyezkedése.

Irányítás: a kontrollálásnak nem tükörben, hanem saját észlelésünk alapján kell történnie, a test és a szellem ellenőrzésével.

Központosítás: az erőközpontot mindvégig meg kell tartani, mely a gyakorlatok eredményességét és az egyensúly megtartását is szolgálja.

Légzés: speciális oldallégzés biztosítja a nyugodt felsőtest és az erőközpont megtartását.

Áramlás: a gyakorlatok folyamatos, természetesen kecses végzését jelenti, a gyakorlatok meghatározott sorrendben „folynak egymásba”.

A + 1 alapelv. A nyújtás: minden gyakorlatot izomfeszültség mellett, de merev tartás nélkül nyújtva kell végezni.

Kedvcsinálóként ide idézzünk egy Pilates videot.

Jó gyakorlást!


 

DrKónya Judit


Sixties.hu