Gyöngyhalászok, akik nemcsak magáért a gyöngyért ugranak a mélybe, hanem azért is, hogy másoknak felmutassák: nézd, milyen szép igazságot találtunk! De vajon érték lenne-e a gyöngy, ha valakinek a markában maradna?
Müller Péter
A minőségi ékszerek közül ösztönösen vonzódom a gyöngyökhöz. Még a legegyszerűbb öltözékből is elegánst varázsol.Van, amikor időhiány vagy fáradtság miatt nincs erőm átöltözni egy esti megjelenéshez, így a blúzt vagy pulóvert egy gyöngysorral koronázom meg, felveszek egy blézert, esetleg egy másik cipőt – és akár farmerrel is megfelelő a külsőm.
„ Az ékszer, mint az önkifejezés eszköze” c. cikkemben már említést tettem arról, hogy a gyöngynek külön írást szentelek. Miután körbejártam a témát, már sokkal jobban meg is becsülöm ezt a szép „drágakövet”, mert tudom, hogy előállítását milyen sok izgalom, veszély és munka kíséri.
Az interneten találkoztam búvárkodásom eredményeként „A gyöngyök titkos élete” című NatGeo filmmel, mely az ausztrál déltengeri gyöngy, az ezüstajkú kagyló gyöngyének előállításával foglalkozik. Mivel 50.000 kagyló rejt 1 darab (!) igazgyöngyöt, így a gyöngyök 95%-a tenyésztéssel jön létre. A különbséget egyébként csak a röntgen tudja megállapítani. Ezért Kochichi Mikimoto 1893-ban kifejlesztett eljárása igazi áttörés volt, mert ő felfedezte, hogy a kagylószövet beültetésével a kagylókat serkenteni lehet gyöngytermelésre. Bár bármely meszes héjú kagyló még az osztriga és a folyami kagyló is képes gyöngyöt előállítani, az ausztrál, civilizációtól távoli partokon létrehozott gyöngy igazi szenzáció, akár 1.5 millió dollárt is elérhet egy-egy szép gyöngyszem ára!
A film dokumentarista eszközökkel mutatja be, milyen veszélyekkel és kalandokkal tarkított a gyöngyhalász-búvárok élete. Napi 8 órán át tartó úszással, 18 km-t pásztáznak át. Fizetségük kagylónként (!) történik. A víz alatt sok élőlény okozhat akár hallos balesetet: a kígyók, a kőhal, a cápák mellet egy körömnagyságú medúza csípése hordoz halálos veszélyt: rettenetes izomfájdalommal, légzési nehézségekkel, hányással járó helyzetet hozhat egy-egy csípés, mely még morfiummal is elviselhetetlen. A búvárok 20 év körüli fiatalok, így túlélési esélyeik jobbak.
A kagylókba – japán szakemberek, műtős körülmények között – titkos eljárással – beültetik a kagylószövetet, majd 2 évre a kagylókat a 14, - civilizációtól elzárt -kagylófarm valamelyikébe szállítják, Kimberley mellé. Ott erősáramlatú öbölben planktonok táplálják a kagylókat. Rendszeresen meg kell őket tisztítani az algáktól. A két év alatt rétegről-rétegre megszületik a kagylókban a gyöngy. Szüretelés után a kagylókat ismét a műtőbe viszik, és ott kiszedik a gyöngyöket. Egy kagyló kb. 3 periódusban is alkalmas a gyöngyképzésre, így vagy új kagylószövetet kap a kinyert gyöngy helyére, vagy az idősebbeket a gyöngyházukért szüretelik. Egy jó terméssel akár 200 millió dollár értékű gyöngyöt is elő tudnak állítani. Az előállítás után pillantsunk be a gyöngyhasználat világába.
Mi a varázsa a gyöngyviselésnek?
Ez a sima, meleg fényű, fényes csillogású „drágakő” a nőiesség, a kifinomultság, az elegancia és a luxus szimbóluma. Színei igen változatosak: a gyöngyház-fehér mellett, pezsgő, bronz, mályva, halványkék, halványzöld vagy rózsaszínben is tündökölhet. Sőt Új-Zélandon sötétkék, Tahitin pedig fekete változata is létezik.
Ma már meghaladott, hogy csak első-bálozók, menyasszonyok vagy idősödő dámák hordhatják. Viselőjét öltözteti, csak tudni kell hordani!
Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Jackie Kennedy, Audrey Hepburn jó példa arra, hogy különböző egyéniségű hölgyeken is milyen jól mutat ez az ékszer. A gyöngysor mellett vagy helyett karkötő, gyűrű vagy fülbevaló formájában is ékesíti a nőket, de itt is a mértéktartás lényeges: a kevesebb – több!
A gyöngyviselés kapcsán nem felejtkezhetünk el Coco Chanelről sem, aki formabontóan bánt a gyönggyel: a gyönyörű, igazgyöngy ékszereket sokszor olcsó, frivol, de jól mutató bizsukkal váltotta fel. Ezzel külön stílust teremtett.
A Nők Lapja Café segítségével lássuk, milyen különleges gyöngyök vonultak be a történelembe:
Még egy kis használati útmutató a gyöngy tárolásához: selyemzsákban kell tartani, külön a többi ékszertől. Árt neki a napfény, az izzadtság, a krémek, parfümök és a fürdés. De ha ezeket a szabályokat betartjuk, életünk végéig gyönyörködhetünk benne és királynőként viselhetjük.
Egy romantikus képet és az idézet videót - búcsúzásképpen - közreadom: