Harmónikus MegjelenésNot Only For Sexagenarians

A divat aranykorának utolsó cézára: Hubert de Givenchy

2018-03-17 12:38:40

„Egy ruhának kell követnie a nő alakját, nem pedig a testnek követni a ruha vonalát.”

Hubert de Givenchy

Egy újabb divatóriást veszítettünk el a napokban: elhunyt Hubert de Givenchy.

Itthon leginkább parfümjei nevezetesek, jó páran áldoztunk már a kifinomult, eleganciát árasztó illataira, de valószínűleg kevesen mondhatják el magukról Magyarországon, hogy az általa tervezett ruhákban tündököltek. Azt azért mindnyájan megcsodáltuk, amikor Audrey Hepburn felejthetetlen stílusával máig emlékezetesen viselte sok filmjében Givenchy kreációit.

A hosszú kort megért divatművész életművével több magazin is foglalkozott, melyből kirajzolódik pályafutása és az általa megtervezett ruhák jellegzetességei. Ehelyütt a Glamour és a Cultura cikkeiből merítünk, természetesen megidézve az ott mondottakat.

Élete

„A divattervező előkelő családból származott, ugyanakkor felmenői között volt, aki a párizsi operaház díszlettervezőjeként, volt, aki az Élysée-palota berendezőjeként lett ismert. A családja egy nagyhírű kárpitmanufaktúra tulajdonosa volt. Nem csoda, hogy Hubert már fiatalon érdeklődött a divat iránt.

Givenchy a második világháború után Jacques Fath szalonjában kezdett dolgozni. Fath ekkoriban az egyik legnagyobb név volt a párizsi divatban. A következő években együtt dolgozott a korszak legnagyobb zsenijeivel, Balmainnel és Diorral, majd az egyik legeredetibb tervező, Elsa Schiaparelli asszisztense lett. A tanulóévek után Hubert de Givenchy saját divatházat alapított 1952-ben..”


Már 1953-ban, saját szalonjának egy évvel azelőtt történt megnyitása után, élete egyik meghatározó találkozása következett be: megismerkedett Audrey Hepburnnel, akinek a Sabrina c. filmjéhez tervezett, azóta is emlékezetes ruhát. Egész életre szóló barátság szövődött közöttük. Több ikonikus filmbeli ruhát tervezett számára, gondoljunk csak az „Álom luxuskivitelben” c. film fekete ruhájára, vagy a „Hogyan kell egy milliót lopni” ruhakölteményeire. Hepburn népszerűsítette a ruhákat, és – grátis - a neki tervezett parfüm reklámarca lett. Hepburn után Hollywood is szívébe zárta a tervezőt, elismert divatkreátor lett a tengerentúlon is: Lauren Bacall, Jackie Kennedy, Grace Kelly szívesen viselte ruháit.

Audrey Hepburnnek külön cikket szenteltünk, ami kapcsolódó cikként rákattintva megtekinthető.

Mitől különlegesek a Givenchy kreációk?

Erről a Cultura-MTI 2017-ban megjelent cikke így ír:

„Az elegancia titka az egyszerűségben rejlett: a blúzt férfiingeknek szánt tiszta fehér pamutvászonból varrták, s ujját feltűnő fekete-fehér fodor díszítette. Megszerkesztett mminimalista ruhái tették ismertté, és elsőként tervezett egyedi kollekciót. Givenchy továbbra is zsákruhákat és tölcsérgalléros kabátokat kreált. Givenchy ruhái a Christian Dior által kezdeményezett “New Lookhoz” hasonlóan nagy visszhangra találtak. Különleges és vidám szövetmintáival, virágokkal díszített anyagai forradalmasították a divatot, bár ő saját bevallása szerint inkább a tökéletességre törekedett. A tradíciókat a modernitással párosította, a varrás és a kidolgozás technikáját, a tervezést és a szabászatot művészi színvonalra emelte. Divatházát az egyéniséget hangsúlyozó öltözködés jegyében hozta létre, hogy kiemelje a nőket a mindennapok egyhangúságából; kreációi egyszerűek, de elegánsak, egyediek és érzékiek voltak. A Givenchy-blúzok, szoknyák, kalapok és kabátok vonalvezetése rövid idő alatt meghódította a nőket.”

A parfümök

Givenchy is vallotta, hogy a legcsodálatosabb ruha sem teljes megfelelő illat nélkül, ami kiemeli a megjelenés összhatását. A Cultura cikk szerint: „ Első illatát természetesen Hepburn ihlette, s nevéhez illően (L’Interdit – Tilos) egy ideig csak ő visel(het)te a virág illatú parfümöt; az tömegcikké csak később vált. Az üzletház azóta több illattal is meghódította nők millióit (Le De Givenchy, Givenchy III, Amarige, Extravagance, Organza, My Couture, stb.), sőt a későbbiekben bébiparfümöt és 12 év alatti kislányoknak kifejlesztett kölnit is piacra dobott, mint ahogy kiegészítőkkel (órák, ékszerek, szemüveg) is megjelent. 1968-ban debütált minőségi készruha (pret-a-porter) kollekciója, öt évvel később a “Gentleman Givenchy” férfikollekció, majd 1974-ben az első férfiparfüm.”

Egy szép karrier vége

Változtak az idők. Az általa képviselt klasszikus értékek háttérbe szorultak a divat világában, így már nem találta méltó helyét a tervezők között. 1995-ben visszavonult és 91 éves korában bekövetkezett haláláig francia birtokán élt kedvenc hobbijának, a kertészkedésnek szentelve napjait.

Egy nagyformátumú divatgurut veszítettünk el, de ars poetica-ja sokáig fennmarad:

"Az elegancia titka, hogy az ember önmagát adja megjelenésében”

Audrey Hepburn Givenchy kreációt viselő fotójával zárom soraimat:


 elegancia, divat, stílus


 

DrKónya Judit


Sixties.hu