„Amikor megöregszel, három dolog történik. Először is megkopik a memóriád, és a másik kettőre nem emlékszem.”
Norman Wisdom
Az aktív, derűs öregkor nem lehetséges szellemi hanyatlás mellett. Testünk karbantartása mellett tehát nem hanyagolhatjuk el elménk karbantartását sem. Eisler Olga: „Mindennapi memóriánk” c. könyvében külön fejezetet szentel a hatvan éven felüliek memóriafejlesztésére.
Nagyon sok híres ember élete mutatja, hogy nyolcvan, sőt kilencven év felett is szellemileg frissen alkottak. Ide tartozik pl. G.B. Shaw író vagy Linus Pauling híres kémikus. Az interneten fellelhető fotóikon tekintetükből látható idős korukban is sugárzó intelligenciájuk.
A titkukat kutatjuk.
Az emlékezet megtartásához a testi egészség is nagyon fontos. Eisler Olga is osztja azt a nézetet, hogy az élet meghosszabbításának legbiztosabb és leghatékonyabb módja 20%-kal kevesebb kalória fogyasztása.
Emellett a rendszeres aeorob tréning és a lelki kiegyensúlyozottság is igen lényeges szempont. Az írónő megemlékezik a kalóriamegvonás világbajnokáról, Lodovico Cornaro-ról, aki a XVI. században aszkétikus életet ért, mindössze napi két tojás sárgáját evett meg és 104 évig élt! Ha nem is élünk ilyen drasztikus kalóriamegvonással, látni fogjuk a világ Kék Zónáinak 100 év feletti aggastyánjainál, hogy ők is esküsznek a mérsékelt kalória-bevitelre.
Az a tény tudományosan alátámasztott, hogy a felnőttkortól kezdve agyi sejtjeink pusztulnak és csak az agy egy igen kis területén, a hipokampus egy részén képződnek új sejtek napi 2000-4000, mely az időskori tanulást teszi lehetővé.
Eisler Olga a sejtpusztulás okai között az oxidatív szabad gyökök roncsoló hatását említi és egy ingerületátvivő enzim (MAO) csökkenését, mely a „hangulatszabályozásához, a gördülékeny szellemi működéshez és a mozgás lendületességéhez” szükséges. A sejthalál beindító okaként az ingerületátvivő glutamát kiszabadulását, az idegsejtek energia-felvételének csökkenését, a kálcium egyensúly felbomlását és a szabad gyököknek a sejtmembrán alkotórészeivel történő kémiai reakcióját jelöli meg. Igen fontos tehát az idegsejtek védelme.
Az írónő részletesen foglalkozik az ayurvédával, mint a hosszú élet tudományával, mely a test-személyiség és a lélek egyensúlyát célozza meg. Az ayurvéda abban hisz, hogy minden sejtnek van önbecsülése, ebből alakul ki a bizalom, a bátorság, az ellenálló képesség.
A fiatalító kúrákhoz elengedhetetlen a testben és a gondolatokban levő mérgektől való megtisztítás. A test tisztításának módszere lehet a böjt, diéta, olajos masszázs, gőzben izzasztás, bélmosás, gyomoröblítés sós vízzel, orrjáratok öblítése, légző gyakorlatok, jóga pózok.
Az ayurvéda az alábbi életmódbeli hibákat jelöli meg, mint a mérgeződés kialakulásának rossz beidegződéseit:
Ezeket a gondolatban gyökerező hibákat odafigyeléssel, kitartással meg lehet szüntetni. Amikor megtisztítottuk testünket-lelkünket, ezzel nagy lépést tettünk az emlékezetünk megtartásához is. Ezután kevesebb kalóriával, stressz-kezeléssel, vitamin- és ásványi anyagpótlással sokáig fenntarthatjuk testünk és szellemünk frissességét. Eisler Olga a Bakopa monieri gyógynövény használatát javasolja az agy serkentésére. Utánanéztem, a Vitaminspecialista webáruházban kapható ez a gyógynövény.
Legközelebb a Lawrence Katz féle Neurobics tréninggel fogunk foglalkozni.