„Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia”
Napivicc. hu
Ahhoz, hogy tényleg vicc maradhasson az amnézia még élemedett korunkban is, tennünk kell.
A memóriafejlesztés egyik ma már széles körben alkalmazott módszere az Agykontroll.
Már Magyarországon is több évtizedes múltra tekint vissza Dr. Domján László orvos és csapata e módszer iránti elkötelezett terjesztése által.
José Silva, a módszer atyja
José Silva – Wikipédián közölt - története népmeseszerű: „1914. augusztus 11-én született a Texas állambeli Laredóban. Négy éves volt, amikor apja meghalt. Édesanyja hamarosan újra férjhez ment. Ekkor José nővérével és öccsével nagyanyjukhoz költözött. Két év múlva ő lett a család kenyérkeresője: újságot árult, cipőt tisztított és alkalmi munkákat vállalt. Esténként figyelte nővérét és öccsét, ahogy házi feladatukat írják, ők pedig segítettek neki írni és olvasni tanulni. Soha nem járt iskolába, csak tanítani. José felemelkedése a szegénységből akkor kezdődött, amikor egy nap a borbélynál sorára várt. Valami olvasnivalót keresett. Egy rádiójavításra kiképző levelező tanfolyam egyik füzete akadt a kezébe. José kölcsönkérte, de a borbély csak pénzért, és csak azzal a feltétellel adta oda, ha vállalja, hogy később az ő nevében levizsgázik az anyagból. José hetente egy dollárt fizetett, elolvasta a füzeteket, majd letette a vizsgát. Nemsokára egy diploma lógott a borbélyüzlet falán, s a 15 éves José elkezdte városszerte javítani a rádiókat. Évek múltán javítóüzlete a környék egyik legnagyobbja lett Az így keresett pénz lehetővé tette öccsének és nővérének a továbbtanulást, Josénak a házasságot, valamint azt a 20 éves kutatást, ami az Agykontroll kifejlesztéséhez vezetett, s ami neki mintegy fél millió dollárjába került.”
Egy véletlen találkozás egy pszichiáterrel indította arra, hogy megfogalmazza magának: „Lehet-e hipnózissal fokozni egy ember tanulási képességeit, meg lehet-e növelni I.Q.-ját(intelligencia hányadosát)? Abban az időben az I.Q.-ról azt tartották, hogy az az emberben már születésekor meglévő adottság. José ebben nem volt annyira biztos. Két évtizedes kutatásának a gyümölcse az Agykontroll módszer, mely az önhipnózisra épül.”
Miben áll a lényege ennek a már világszerte ismert módszernek?
A http://maranatha.uw.hu/agykont.htm honlapon megjelent Dr. Domján Lászlóval készült interjú szerint:
„- A legtöbb ember az agykapacitásának, az istenadta képességeinek csak töredékét használja. Szakemberek szerint az átlagember az agya adta lehetőségeknek csak egy-két százalékát használja ki. Az agykontroll egy olyan tudományosan megalapozott, nagyon könnyen elsajátítható problémamegoldó módszer, amely arra tanít meg minket, hogy nagyobb mértékben használjuk ki a bennünk szunnyadó, létező képességeket. Valójában nagyon gyakorlatias, könnyen megtanulható problémamegoldó módszer. Problémáink megoldásába bevonjuk elménk mélyebb részét, az úgynevezett tudatalattit. Jobbá tehetjük a memóriánkat, megalapozottabban hozhatunk döntést, részben a hatodik érzék, a ráérzés, az intuíció segítségével. Amit sokan misztikus, hihetetlen dolognak tartanak, pedig létező képesség. Csak ehhez meg kell tornáztatnunk az agyunkat. Bárkiből lehet izmosabb, erősebb ember, ha hajlandó venni a fáradságot, hogy rendszeresen eljárjon a konditerembe súlyokat emelgetni. Ugyanígy nem csak az izmokat, hanem az agyunkat is lehet edzeni. Az agykontroll lényege, egyik alappillére, hogy ellazult állapotban, ébrenlét és alvás határán sokkal befolyásolhatóbbá válik agyunk, és azon keresztül a testünkre is nagyon nagymértékben hathatunk gondolatainkkal, szavainkkal, képzeletünkkel. Ez magyarázza meg azokat a csodásnak nevezett gyógyulásokat, melyeket százszámra tudnék felsorolni. Hiszen rengetegen meggyógyultak az agykontroll segítségével itt, Magyarországon is daganatos és egyéb súlyos betegségből. Nagyon hangsúlyozom, hogy testi betegség esetén az agykontroll sohasem helyettesíti az orvosi kezelést, csupán kiegészíti azt. A kettő együtt valóban fantasztikusan szép eredményeket produkál.”
A gyerekeknek szóló, tehát könnyen követhető tanfolyami kézikönyv alapján kiemelünk néhány témát, amely felkeltheti az érdeklődést a módszer tanfolyamon történő elvégzése iránt. Számomra ez a módszer komoly kapaszkodót jelent a megoldandó problémáim esetében.
„Gondolat-nagytakarítás”
Már e honlapon is több helyen, több szerző figyelmeztet bennünket arra, hogy gondolataink teremtő erejét pozitív módon fordítsuk hasznunkra és irtsuk ki elménkből a kellemetlen, negatív hatásúakat. Az Agykontroll arra az esetre, ha negatív gondolat hagyná el a szánkat, gyorsan „ki kell radírozni” azokat a „Töröld! Töröld!” szavakkal és azonnal helyettesítsük be a kifejezést pozitívval, arra gondolva, amit szeretnénk, ha megvalósulna.
Ilyen átfordítandó mondat-párok:
„Nem emlékszem. – Mindjárt eszembe jut.
Nem találom. – Mindjárt meglesz.
Úgyse sikerül. – Menni fog.
Agybajt kapok tőle. – Jobban is kedvelhetném.”
Nagyon lényeges, hogy naponta többször biztassuk magunkat az alábbi mondattal:
„ Napról napra, minden szempontból, egyre jobban és jobban vagyok!”
A mások általi negatív vélemények elhessegetése érdekében az alábbi megerősítést lehet mantrázni: „Negatív gondolatok semmilyen tudatszinten sincsenek rám hatással!”
Lazítás alfa állapotban
Az Agykontroll alapja a lazítás, az elterjedése óta már szállóigévé vált „lemegyek alfába”. Az ébrenlét és az alvás közötti állapot ez, amikor az agyunk alfa agyhullámokat termel. Kutatások igazolják, hogy 20 percnyi lazítás annyi feszültséget old fel, mint 5 óra alvás.
A lazításnak az un. 3-2-1 technikát használja ez az önszuggeszciós módszer.
„Végy egy mély lélegzetet, s ahogy a levegőt kiengeded, ismételd el magadban és jelenítsd meg gondolatban a 3-as számot, háromszor egymás után!
Végy egy újabb, mély lélegzetet, s ahogy a levegőt kiengeded, ismételd el magadban és jelenítsd meg gondolatban a 2-es számot, háromszor egymás után!
Végy egy újabb, mély lélegzetet, s ahogy a levegőt kiengeded, ismételd el magadban és jelenítsd meg gondolatban az 1-es számot, háromszor egymás után!
Utána tetőtől talpig ernyeszd el izmaidat ebben az ellazult állapotban, mintha rongybaba lennél!”
Ha ily módon még nem sikerülne a lazítás, akkor a jóga technikához hasonlóan, magadban ismételve a testtájat, amit lazítani akarsz, és képzeld el, hogy az adott terület ellazul.
Ha még ez sem segítene, van másik lehetőség is: „Képzeld el, hogy a kedvenc pihenőhelyeden vagy! Figyeld meg, mit látsz, mit hallasz, milyen illatot érzel! Megfigyelhetsz apró részleteket is. Éld bele magad, mintha valóban ott lennél!”
A végső lazító technika hasonlít az elalvás előtti bárányok számolásához: „Számolj vissza egyesével 25-től vagy 10-től 1-ig úgy, hogy közben magad elé képzeled a számjegyeket, mintha a moziban látnád őket!”
Legközelebb már programozunk – persze számítógép nélkül. Addig is próbálgassuk az alfa állapot elérését.
Most pedig hallgassuk meg Domján László lazítást segítő, megnyugtató szavait:
Az Agykontrollal akár így is láthatjuk magunkat: