„Idiótákkal ne vitatkozz, mert lehúznak a szintjükre, és legyőznek a rutinjukkal”
Woody Allen
Betegségeink, öregedésünk egyik legfőbb előidézője a szorongásként megjelenő stressz.
Szakemberek sokasága foglalkozik a stressz kontroll alatt tartásával, ezek közül most David Hoffmann: „Stresszkontroll gyógynövényekkel” c. könyvéből idézünk néhány fontosnak tartott gondolatot.
Először is szenteljünk néhány szót annak, hogy tulajdonképpen mi is a stressz?
Hoffmann szerint minden követelmény, amit a napi életünk támaszt, bizonyos válaszreakciókat (stresszt) vált ki a szervezetben. Ez a követelmény lehet biológiai pl. hőmérsékletcsökkenéshez való alkalmazkodás, lehet egy számunkra kedves személy elvesztése. A stressz-reakció ugyanaz: az agy jelzéseket ad a hormonrendszernek, amely hormont termel – válaszul – a feladat elvégzéséhez. A stressz tehát az élet alapja és nem mindig kellemetlen, gondoljunk pl. a szerelemre, amely kellemes stresszt okoz számunkra.
A betegségeket és az öregedést okozó stressz, rossz stressz, mely leginkább szorongás formájában nyilvánul meg, aggódás bizonyos helyzetektől pl, félelem a tömegtől, betegségtől, munkahely elvesztésétől. Ez a szorongás fizikai, élettani tüneteket okoz pl. a koncentrációs képességbeli problémákat, nehézlégzést, izzadást, szédülést, mellkasi szorítást, álmatlanságot, szívritmuszavart.
A stressz sikeres kezelésének legfontosabb előfeltétele dr. Thomas Holmes szerint az önismeret, hogy ismerjük ki életünk eseményeit és a velük járó változások mértékét, gondolkodjunk el azon, hogy mit jelent az esemény a számunkra, hogyan tudunk legjobban alkalmazkodni hozzá. Ütemezzük tevékenységeinket akkor is, ha sietnünk kell!
Hoffmann szerint „a különféle terápiák csupán annak módszerei, hogy rátaláljunk az amúgy is bennünk lakozó békére. Valójában mi vagyunk önmagunk orvosai.”
A stresszkezelés hatékony eszközei a gyógynövények. Ezeket a szerző három csoportba sorolja:
- idegerősítők: zab, ginzeng;
- idegrelaxánsok (nyugtatók): hárs, levendula, macskagyökér, orbáncfű;
- idegszövetserkentők: borsmenta, fehér- illetve fekete üröm.
A Bach virágterápiára, a homeopátiára és a méz kedvező hatásainak kihasználására vonatkozó apiterápiára külön fejezeteket szánunk majd későbbi ismertetőinkben.
Hoffmann stresszkezeléssel kapcsolatos összefoglaló gondolatát így fogalmazhatjuk meg: A stresszhelyzetek leküzdéséhez a fizikai – a lélek – és a szellemi test harmonizálása szükséges. A fizikai testet megfelelő táplálkozással és mozgással, a lélektestet – relaxációval, és a szellemi testet pedig meditációval lehet felvértezni arra, hogy a rossz stresszt minél kevesebb megrázkódtatással tudja kezelni.
Egy kiegyensúlyozottságra emlékeztető képpel búcsúzunk: