BoldogságNot Only For Sexagenarians

Egy nappal álmodó, aki megvalósította álmait

2021-02-18 13:43:49

„A valódi bátorság nem a félelem hiányából, hanem annak legyőzéséből fakad”

Bear Grylls

Szeretünk időnként elhagyni magunkat és enerváltságunkat a körülményekkel magyarázni. Számos példa van arra, hogy ha felszívjuk magunkat és eltökélten nekivágunk céljaink megvalósításának – az sikerre vezet. Ilyen példával szolgálunk most is.

Van egy fiatalember, akinek kikezdhetetlen bátorsága van. Ő Edward Michael „Bear” Grylls, brit kalandor és író. A Különleges Légi Szolgálatnál repülőgép-balesetben három helyen eltört a gerince. Ennek ellenére 23 évesen a legfiatalabb brit hegymászóként jutott fel a Mount Everestre, elsőként szelte át egyedül a fagyos észak-atlanti óceánt egy felfújható csónakban és motoros ernyővel elsőként repült át a Mount Everest felett, és még sokáig sorolhatnánk vakmerő tetteit. Ha nem is akarjuk megismételni azokat az életveszélyes helyzeteket, melyekből oly sokszor sikerrel kivágta magát, sokat tanulhatunk tőle kitartásból, elszántságból, a nehézségek legyőzéséről és arról, hogyan hozzuk ki magunkból a legtöbbet.

Önmegismerése nagyon emlékeztet Matthew McConaughey-ra, aki szintén sok emberfeletti próbatételre vállalkozott.

„Az élet törvényei” c. könyvében jó recepteket kínál az önmegvalósításhoz, mely sok merészséget kíván, és azt, hogy soha ne add fel az álmaidat!

Lássunk neki és állapítsuk meg, milyen hozzávalók kellenek az élet-receptek sikeres beváltásához!

Először is egy fizikailag kivitelezhető cél, amelynek megvalósításához „csak egy világos látomás, és kemény munka kell.”

Az „álomtolvajokat” kerülni kell, de szembe kell előre nézni mindazon nehézségekkel, kudarcokkal. amelyekkel ijesztgetnek. „A varázslat az első lépésben rejlik.” Az út néha ijesztő és lehetetlen, de „tapasztalathoz, szélesebb látókörhöz, tudáshoz, önbizalomhoz azonban csak akkor juthatsz, ha elindulsz az úton.”

Ne legyen a pénz a cél, hanem az csupán egy kellemes mellékhatás legyen. A pénz – Grylls szerint – magától rád talál majd, ha igazán elkötelezed magad az álmod mellett, és tűzön-vízen át mindent megteszel a megvalósítása érdekében.

A lelkesedés, a hozzáállás nagyon sok erőt ad a nehézségek közepette. Jó tanács: „Légy te a leglelkesebb! Járj elől jó példával!”

A lehetőségek elszalasztását azzal lehet a legjobban elkerülni, ha egy helyzetben nem a „Miért?”, hanem a „Miért ne?” kérdést teszed fel magadnak.

A könyvben elárulja, hogy szinte retteg, amikor ki kell ugrania különböző légi járművekből, de megvív démonaival és minden egyes alkalommal legyőzi azokat.

A mélypontok, kudarcok csak megerősítették, és még elszántabbá tették, legyen a kudarc fizikai erőfeszítés vagy szponzorok hiánya az egyes projekteknél. „A nehézségek valójában azt jelzik, hogy jó úton jársz.”

A célok megvalósításához elengedhetetlen, hogy előtte megismerd önmagadat. Ehhez egyedül kell eltöltened egy kis időt, az egyedüllét ugyanis kikapcsolja az önzetlen, szeretetből adott vagy kéretlen tanácsokat. Az önmegismerés másik módja, ha próbára teszed magad, új, nehéz kihívásokkal. Ha a komfortzónádat meghaladó feladatokat tűzöl magad elé, lépésről-lépésre egyre bátrabb és eltökéltebb leszel.

Tudomásul kell venned, hogy bukások nélkül nincs siker, sokat kell gyakorolni, és ez azzal jár, hogy néhányszor elbuksz. „A botlások többet tanítanak meg nekünk arról, hogyan maradhatunk fenn a nyeregben, mint arról, hogy mikor fogunk leesni.”

A pszichikai terhekről, elvárásokról, mások vágyainak beváltásáról le kell szoknunk. „Ha érzelmi limlomok súlya alatt görnyedsz, lehet, hogy te is elszalasztod az esélyt.”

Az aggódás – sikerellenes. „Soha ne aggódj olyasmi miatt, ami nem rajtad múlik!”  És még egy megszívlelendő tanács: „A múlt elmúlt, a jövő kifürkészhetetlen, a jelen azonban ajándék. Ezért hívják angolul ugyanúgy mind a kettőt.”

A siker zálogai

A siker zálogaként van még néhány követendő, építő jellegű, kipróbált útmutatás:

  • Ne építs feltételezésekre, mindig ellenőrizd, ami fontos.
  • Ne félj segítséget kérni!
  • A siker áldozatokat követel, pl. fel kell adnod a kényelmedet. „Ha valami különlegeset szeretnél elérni, akkor azt az utat kell választanod, amelyikre a legtöbben nem mernek rálépni!”
  • Óvakodj a háromfejű sárkánytól: a hírnév, a nők és a pénz hajszolásától!
  • Keresd az 5 kincset: a családot, a barátokat, a hitet, a szórakozást és a kitartást álmaid mellett!
  • Ha elakadsz, próbálj ki egy másik megközelítést!
  • Amikor a levertség válik úrrá rajtad, tudatosan lelkesítsd magad, és újra erőre kapsz!
  • A megérzésekre hallgatni bölcs dolog, „a tudatalattink megérzései a túlélést szolgálják.”
  • Mindig szerénységgel vívd ki mások tiszteletét és megbecsülését. Sikereidet mások támogatására használd!
  • Soha ne próbálkozz, mert ez a szó azt sugallja, mintha nem igazán akarnád teljesen odatenni magad. Használd helyette a vállalkozni szót, amely valódi eltökéltséget jelez!
  • Használd a mágikus hármast: megbízhatóság, őszinteség, rögtönzőképesség válsághelyzetben! ( Ha az élet citrommal kínál, készíts belőle limonádét!)

Egy utolsó, szép zárógondolat:

„Mindnyájunk képesek vagyunk rá, hogy túllépjünk saját árnyékunkon, tartalmas és hasznos életet éljünk, és másoknak is erőt és biztatást adjunk.”

Érzékeltetve az elszánást és a bátorságot, a túlélés törvényeit ismerhetjük meg Szibériában Bear Grylls-szel:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu