BetegséglélektanNot Only For Sexagenarians

Igaz, hogy mi teremtjük meg betegségeinket?

2016-08-30 21:30:16

„Nem az a fontos, ami velünk, hanem ami bennünk történik.”

Mensáros László

Már-már elcsépelt gondolat, hogy számos betegség lelki eredetű. Sokszor esik szó arról is, hogy gondolataink teremtő erejűek. Ha ez igaz, akkor betegségeinket is magunk hozzuk létre, így nem elegendő, hogy a tünetek eltüntetésére különféle tablettákat kapkodjunk be, hanem magunkban mélyebbre kell ásnunk.  

Mindehhez tisztába kell kerülnünk a gondolatok/érzelmek/ érzések és a testünk egyes szerveinek kapcsolatával, energiaháztartásunkkal. Ha a testük rendben van, gondolkodásunk is vele egyensúlyban működik. Ha a gondolataink pl. stressz, szorongás következtében negatív irányba terelődnek, megbomlik a test és a lélek egyensúlya és előbb-utóbb nemcsak nem érezzük magunkat jól a bőrünkben, de megjelennek a testi tünetek is betegségek formájában.  

Természetesen a már kialakult akut betegségek esetében sokszor elkerülhetetlen a sebészeti beavatkozás vagy a gyógyszeres kezelés, de ha a kialakulás lelki okait megismerjük, könnyebben gyógyulunk meg és a jövőben elkerülhetjük ezen tünetek megismétlődését. 

Komlóssy Vera: „ A betegségek lelki tünetei ”  c. könyvében az alábbi megközelítéssel él:   A tünetek kezelésére vonatkozó hagyományos nyugati orvoslással szemben van egy másik nézet is,  „egy átfogó szemlélet, ami minden emberi szinten kezeli a betegségeket, azaz onnan nézve, ahol keletkezett. A lelki problémákat lelki szinten, a mentálisakat, mentális szinten kezdi kibogozni.”  E szerint a szemlélet szerint „minden egyes betegség, fájdalom, egészséggel kapcsolatos történés egy jel életünk útjáról. Egy figyelmeztetés, hogy valami nincs rendben. Egy csomópont, amikor el kell gondolkoznunk, merre megyünk tovább.”  Ez a szemlélet a betegséget olyan negatív állapotnak tekinti,  „amit jellemzően valahonnan fakadó energiahiány, negatív cselekedetek, hozzáállások, gondolatok jellemeznek, amik nem visznek előre utadon.”  

Komlóssy – mint sok más hasonlóan gondolkodó szerző – az egészséget a fizikai test, a lélek és a mentális tudat összehangolt működéseként határozza meg.  Ha ezek között nincs harmónia – energiahiány lép fel és ez betegséghez vezet. Fizikai testünk csodálatos biológiai, kémiai, fizikai tényezők összhatásaként működik, a világot érzékszerveinkkel észleljük.  A lelki sík az érzelmeink kifejeződése, mind érzelmi beállítottságunk, mind a pillanatnyi állapotunk itt kap helyet. Ez a sík közvetlen összeköttetésben van a testünkkel.  

A mentális szint  gondolkodásunk, a kommunikáció, a beidegződések, az értékrendek színtere. Az itt jelentkező problémák, energiahiányok megértése már nagyobb kutatómunkát igényel önmagunkban.  A  spirituális szint felfogása már egy emelkedett tudati szintet igényel, az életfeladat megértését. Bár e szint tudati elérése és a testi-lelki-mentális szinttel való egyensúlya hozza el – a spirituális tanítók szerint – a legmagasabb mérvű teremtőképességet, komoly előtanulmányok szükségesek e szint megértéséhez és a spirituális fejlődés egyes fokaira lépéshez.   Érzelmeink és szerveink kapcsolatát jól példázzák a magyar nyelv szóképei:

„Megáll tőled a szívverésem.

„Nehéz a szívem.

„Eláll a lélegzetem.

„Agyamra megy.

„Nagy súly nehezedik a vállamra.

„Nem tudom megemészteni.

Komlóssy a szerveket és a hozzájuk tartozó érzéseket az alábbiak szerint csoportosítja:

  • Szív: öröm, szeretet, vidámság, boldogság, izgatottság
  • Máj: düh, harag, ingerlékenység depresszió
  • Vese: félelem, túlzott aggódás
  • Lép: rágódás, morfondírozás a múlton
  • Tüdő: szomorúság, aggódás, bánat

A betegség mögött rejlő valódi lelki okok beazonosításánál Komlóssy az alábbi szempontokat követi: a testtájék szerinti, és a jobb-és baloldal szerinti pontosítását, a csakrák szerinti energiahiányt, a konkrét szervet, a betegség tüneteit összevetve az orvosi diagnózissal.

A következő ismertetőnkben ezen izgalmas nyomvonalon haladunk majd.


testi-lelki egyensúly megteremtése 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu