„Amit most gondolsz, az mutatja a cselekvést az immunrendszerednek: „Üss vagy fuss! vagy Pihenj és javulj!”
Kelly Turner
A nem hagyományos gyógyítók gondolatainak megismeréséből megtanulhattuk, hogy mi vagyunk testünk, így egészségünk irányítói. Nem okolhatjuk betegségeinkért sem génjeinket, sem a környezetünket. Nem kényszerítenek fegyverrel bennünket a Mekiben, hogy hamburgert és sült krumplit együnk. Arra sem erőszakol rá senki, hogy napi testmozgásunk a sörös kriglik emelgetésére korlátozódjék. És a sokat emlegetett stressz sem hatna bénítóan ránk, ha meglenne belső békénk.
Látni fogjuk a csodálatos gyógyulásokból, hogy csak szemléletmód-változtatással és utána kemény kitartással lehet kijönni akár a legmélyebb gödörből is, amikor már egy hajítófát sem ad a hagyományos orvoslás a túlélésünkért.
De a jó hír, hogy miért ne mi legyünk az az 1%, aki tehet a gyógyulásáért?
Lássuk, mit tehetünk!
Esettanulmányok
Kelly Turner Phd. a IV. stádiumból meggyógyult 1500 rákbeteg eseteit elemezte, akik 10 éve meggyógyultak. Ezek az emberek, akik mindenféle fajt, vallást, nemet, életkort, rákfajtát reprezentáltak, úgy érezték, hogy a nyugati orvoslás elveszi hatalmukat a gyógyulás lehetőségétől, amikor néhány hónapos életbenléti prognózist jósolt. A vizsgált személyek 75 féle dolgot tettek meg, de 9 tényező mindegyiknél megtalálható volt. Ebből kettő fizikai és hét pedig mentális tényező volt.
Fizikai tényezők
Mindegyikük radikálisan megváltoztatta étrendjét, de az, hogy melyik étrendet választotta pl. vegán, paleo, makrobiotikus stb. az változó volt. Sok gyümölcs, zöldség, organikus étel, szűrt víz és kevés hús került az asztalukra. A táplálékkiegészítők tekintetében is nagy volt a szórás, hiszen mindenkinek más vitamin, ásványi anyag vagy enzim pótlására volt szüksége.
Mentális tényezők
A 7 tényező között sorrend nem állítható fel, és előfordult, hogy egy-egy embernél csak egy volt fontos közülük.
A pozitív érzelmek, a nevetés fő hormontényezőnek bizonyult, mely növeli az immunrendszer teljesítőképességét. Nem véletlen tehát, hogy sok beteg a kemoterápia alatt stand up-os műsorokat nézett. Fontos, hogy rájöttek arra, hogy nem kell minden percben boldognak érezni magukat, így az önhibáztatás megszűnt.
Az elnyomott érzelmeket, melyek fizikai elakadást okoztak az életerő energia áramlásában, különböző módokon szabadították fel. Van aki zumba órára járt, volt, aki sámán segítségét kérte és volt, aki elégette a volt férje összes levelét. Kelly Turner egy fiatal lányról mesét, aki III. stádiumú, áttétes méhnyak rákban szenvedett. A kemoterápia előtt két hét türelmet kért. Ezalatt a válása miatti haragot és fájdalmat kemény lelki munkával elengedte, és a rák eltűnt.
A betegek egy része követni kezdte intuicióit. Ez annyit jelent, hogy egy erős érzésnek, amit nem hagyhatott figyelmen kívül – engedelmeskedett. Így oldotta a munkahellyel vagy akár az orvosával kapcsolatos ellenérzéseit azzal, hogy felszámolta ezeket a kapcsolatokat.
Az elme megváltoztatásához – lélegzéssel kombinált meditációval lehet eljutni. A meditáció fizikai síkon a lassú lélegzéssel, érzelmi síkon a béke és nyugalom érzésével, és szellemi síkon a feltétel nélküli szeretet megtapasztalásával az agyalapi mirigyet boldogsághormonok, endorfin, szeratonin, és oxitocin hormon termelésére buzdítja.
Megfigyelhető volt, hogy a támogató hálózat (család, barátok) szeretete milyen fontosságú. Az apró kedvességek fizikailag is segítenek, erősítik az immunrendszert.
A cél kitűzése elengedhetetlen a gyógyuláshoz. Megállapítást nyert, hogy „a betegek először dühösek voltak a változtatások miatt, és nem javultak mindaddig, amíg nem voltak hajlandóak kitalálni, miért akarnak még itt lenni a Földön.” A rák az életerő (chi) kiürülése, áramlásának elakadása, a cél újra behívja az életerőt.
Egy igen szép példája a hitnek: az immunsejtek sérült, beteg sejtek, melyeket vissza kell szeretni egészséges állapotukba. Ez a beteg nem elpusztítandó betolakodóként tekintett a rákos sejtekre, hanem javítandókra, gondolatban segítve neki, hogy visszatérjenek rendes állapotukba.
A 9 tényezőben közös: az immunrendszer erősítése. A hagyományos orvoslás a gyógyítás során sokszor gyengíti az immunrendszert pl. a kemoterápiával, pedig azt újjá kell építeni ahhoz, hogy a betegség ne térjen vissza. Kelly Turner tapasztalatai szerint, ha a betegség mégis visszatér, mert lazítunk a változtatásokon, azokat újra bevetve lehet újra gyógyulni, tehát az irányítás nálunk marad.
Anita Moorjani saját történetét tanítja. Hindu családja elvárásai ütköztek személyes elveivel, így lázadt ellenük, de félt is, hogy csalódást okoz szüleinek. Áttétes rákja következtében már leálltak a szervei és kómába került, mialatt tudatában volt mindennek, ami fizikai teste körül történt, de félelme a ráktól elmúlt, könnyűnek, szabadnak és erősnek érezte magát, „beburkolva a feltételen szeretet takarójába.” 30 óráig volt kómában, ezalatt a félelem nélküli lét lehetőségét tapasztalta meg, és ráébredt, hogy félelmei okozták a rákot. Csodával határos felépülése alatt megfogadta, hogy szeretetből fog mindent csinálni, egészségesen étkezik, és elengedi a haláltól való félelmét is. Vallja, hogy az érzésekből indul el a betegség. Ezért a fizikai testre vonatkozó kérdések helyett a diagnózis felállításához szükséges anamnézisnél pl. arra kellene rákérdezni, hogy szenvedett-e traumában, van-e olyan ember, akit szeret.
Megszívlelendő tanácsai:
Michael Beckwith spirituális tanító is azon a nézeten van, hogy egyrészt az „élelmiszer jellegű anyagok” fogyasztása, a környezet mérgező hatása, a sok félelem, stressz és szorongás – mérgezi a testet és megbetegíti azt. A rossz szokásainkon való változtatás, az áldozati szerepből való kilépés a kulcs. A biofeedback-kel mérhető, hogy a remény, a lehetőség felismerése hatékony az egészség megőrzésére és a gyógyulásra is. Ha egy rossz diagnózissal találkozunk, ne lépjünk be a „károgó buliba”, ne a legrosszabb eshetőséget vetítsük magunk elé, ahelyett, hogy a „Mi lenne, ha” forgatókönyv erősítő gondolatait tennénk magunkévá, toxikus gondolatok helyett felpezsdítő gondolatokkal foglalkoznánk.
A hit erejét ki kell használnunk, bízzunk a legjobb eshetőségben, hessegessük el félelemmel kapcsolatos gondolatainkat! Sétáljunk sokat a természetben mély lélegzeteket véve, imádkozzunk, adjunk hálát működő szerveinknek. Egyik „páciense” éjjel – nappal egy mély szeretetet sugárzó CD-t hallgatott, mely segítette gyógyulását. A megbocsátásnak fontos szerepe van: el kell engednem az ellenségeskedést, akkor is, ha úgy gondolom, nem én vagyok a hibás. Ez nem mentesíti a másik magatartását, de nekem belső nyugalmat ad.
Beckwith a táplálkozással kapcsolatban az alábbiakat hangsúlyozza:
Együnk drágább, organikus ételeket! Jobb, ha most, egészségünk megőrzése érdekében fizetünk többet, mintha a betegségünk bekövetkezésekor kényszerülünk erre! A jó minőségű ételből kisebb mennyiség is elég.
Záró üzenete: „Minden lehetséges, a lehetőség bennünk van!”
Végezetül – azoknak, akik továbbra is a tradicionális orvoslás hívei maradnak – idézek néhány gondolatot Makai Gábor klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta Patika Magazinnak adott interjújából: „A test és a lélek „kéz a kézben jár, így mindig érdemes elgondolkodni azon, hogy mi áll egy betegség mögött., legyen az fizikai vagy lelki eredetű…Ma már bizonyított tény, hogy az emberi szervezet nem tekinthető pusztán vegyi anyagok és szerves kémiai folyamatok összességének. Kísérletek igazolták, hogy az anyagcsere-folyamatok és az immunrendszer milyen kapcsolatban áll az idegrendszerrel. A lelkiállapot, az érzelmek, a hit sokkal nagyobb szerepet töltenek be a gyógyulás folyamatában, mint azt eredetileg gondolták.”
Egy fotó, mely visszahozza az életerőt: