„A vitamin olyan anyag, ami akkor okoz betegséget, ha nem esszük meg”
Szent-Györgyi Albert
Sokáig minden orvos és gyógyszerész arra tette le a voksát, hogy nem szükséges az ajánlott napi tápanyagbevitelt (RDA) meghaladó mennyiséget szednünk a C vitaminból, hiszen az vízben oldódó vitamin, és a nagyobb mennyiség nem hasznosul. Jó 10 éve viszont lassacskán felkúszott a napi 80 mg 1000, sőt 1500 mg-ra. Szentgyörgyi Albertre hivatkozva, aki 5000 mg-ot szedett – elkezdték a gyógyszergyárak termelni és ajánlani a nagy dózisokat, melyekre ajánlatuk szerint főként az influenzás időszakban van szükségünk.
Én is hittem abban, hogy figyelembe véve a szivárgó bélrendszer miatti rossz felszívódást, érdemes bombázni a szervezetünket jóval a napi ajánlott mennyiség feletti dózisokkal.
Dr. Szarka András C-vitamin kutató, az MTA doktora egy hónappal ezelőtti online előadása megrendítette a hitemet az általam is követett gyakorlatban.
Mi az igazság hát a C vitaminszedést illetően?
Az vitathatatlan, hogy C vitaminra a szervezetünknek folyamatosan szüksége van pl. a vas felvételhez, a kollagén szerkezet megfelelőségéhez, az L-karnitin bioszintézishez. De mennyi C-vitamin tud felszívódni?
A C-vitamin a vékonybélben szívódik fel, a bélhámsejtek membránjában 2 transzporter (kapu) található, mely biztosítja a C-vitamin útját és szabályozza, hogy mennyi C-vitamin juthat be. A kutatások azt bizonyítják, hogy 100 mg fölött nem tud felvenni a vérplazma C vitamint.
Mi a helyzet a retard (lassan felszívódó) C vitaminnal?
Dán kutatások igazolják, hogy ez csupán reklámfogás, mert ugyanolyan mértékű a felszívódás ezeknél a fokozatos felszívódást biztosító termékeknél is, hiszen a vastagbélben már nincs felszívódás.
Véd-e a nagyobb dózis a megfázás, influenza ellen?
A szájon át szedett emelt dózis nem hatásos. Akkor miért ajánlotta Szentgyörgyi Albert és Pauling? Dr. Szarka válasza szerint: Ők még nem ismerték a C-vitamin transzportereket, és így az áteresztő képességet.
Az intravénásan adagolt C-vitamin-adáskor kikerüljük a bélbeli gátat, így bizonyos, súlyos esetekben, kizárólag orvosi felügyelet mellett 3000 mikromoll-ig adható több C-vitamin.
Mi a helyzet a C-vitamin adagolással COVID esetén?
A farmakológiai aszkorbát kezelés kisszámú (5-10 beteg) esetében hozott – nagy szórással – eredményeket, de mivel ilyenkor szteroidot és egyéb gyulladás-gátlókat is adnak a betegeknek, nincs pontos kép a nagyobb arányú C-vitamin adagolással kapcsolatban.
Az egyes rizikótényezők és a C-vitamin összefüggései
A liposzómás C-vitamin segíthet?
Dr. Szarka András kimondottan ellenzi használatukat, mert a vitamint ilyenkor membrán burokba csomagolják, így káros, hogy kikerüli a kapukat.
Az izomsejtek regenerálódásában segít a C-vitamin?
Az izomtömeg-növelésben nem segít, az oxidatív stressz növekedése miatt 100-200 mg-mal emelhető a dózis.
A C-vitamin mellett milyen vitaminok szedhetők?
Dr. Szarka András elegendőnek tartja a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása mellett flavonoidok, mint táplálék-kiegészítők használatát. Fontos, hogy helyben szerezzük be a zöldségeket-gyümölcsöket, mert az éretlenek és a túlérettek sem tartalmaznak megfelelő mennyiségű vitamint. A vitamintartalom megőrzése érdekében több nyers zöldséget-gyümölcsöt vegyünk be napi táplálkozásunkba, mert a főzés pl. a C vitamint lecsökkenti a táplálékban.
Összefoglalva elmondható, hogy a szájon át bevehető C-vitamin mennyiséget nem érdemes túltolni, mert a hatás nem növekszik, csupán drágább vizeletet állítunk elő.
Egy vicces C vitamin fotóval zárom a cikket: