KortalanságNot Only For Sexagenarians

1 panasz - 5 gyógymód

Complain

2019-11-20 15:17:28

„A testünk néha bölcsebb nálunk. Néha a testünket használjuk arra, hogy kimondjon valamit, amit más módon nem vagyunk képesek kifejezni”

Malena Ernman

Nem bűvölnek el a különböző média gyógyszer-hirdetései, melyek azt ajánlják, hogy ripsz-ropsz kapkodjunk be gyógyszereket pl. fejfájára, sőt szívpanaszok orvoslására is. Nagyon fontos volna inkább annak hangsúlyozása, hogy vannak a hagyományos nyugati orvoslás mellett más lehetőségek is anélkül, hogy időszakonként a homeopátiát vagy a természetgyógyászatot sarlatánságnak bélyegeznénk.

Dr. Victor Sierpina, a Texasi Egyetem Egészségtudományi Fakultásának professzora „1 panasz – 5 gyógymód” c. könyve a fájdalomcsillapításról, 5 híres szakértő ajánlatával nyújt megoldási lehetőségeket az egyes egészségügyi problémák orvoslására. Az 5 gyógymód: a hagyományos orvoslás, a kínai orvoslás, a természetgyógyászat, a homeopátia és a fitoterápia. A kötet 45 panasz kezelésére ad tudományos alapú, praktikus válaszokat a fejfájástól, a járványos betegségeken, a csontritkuláson, a szív- és érrendszeri betegségeken, valamint az ízületi fájdalmak különféle formáin át a másnaposságig. A szerző maga is hangsúlyozza, hogy szakemberek igénybevételére a nehezen múló vagy krónikus betegségeknél mindenképpen szükség van a helyes diagnózis és olykor a megfelelő kezelésmód kiválasztása végett, de azt, hogy ez a hagyományos orvos vagy más alternatív gyógyító legyen – rábízza a betegre.

A könyvbe tekintve rögtön szembetűnik, hogy a még egyszerű esetekre alkalmazandó kínai orvoslásnál a gyógynövény főzetek készítése, az akupunktúra és az akupresszúra komoly tudást igényel, talán laikusként csak az étrendi javaslatok megfogadásával operálhatunk.

Most szemléltetésképpen egy egyszerűbbnek tűnő panaszra próbálunk orvoslást lelni: a fejfájásra.

A fejfájás kezelésének alternatívái

Az enyhétől, a mély, lüktető fájdalomig idetartozhat a fej egy vagy több részén, a nyak területére is kiterjedő fájdalom. Sokszor az ok nem is állapítható meg, a túlzott fáradtság, a stressz, a túl sok televíziózás, a sokórás számítógépes munka – mind hozzájárulhat kialakulásához. Azonnal orvoshoz kell azonban fordulni, ha a fejfájás

  • hirtelen vagy súlyos,
  • hányinger vagy hányás társul hozzá,
  • folyamatosan fennálló vagy visszatérő,
  • memóriazavart vált ki.

Lássuk, melyik tudományág, milyen lehetőségeket kínál!

Hagyományos gyógyítás

Többször, rendszeresen előforduló fejfájásnál célszerű un. fejfájásnaplót készíteni, hogy annak oka könnyebben kibogozható legyen. A relaxáció és a stresszoldás mindenképpen jót tesz. A magnézium szedése is segíthet, de az orvos béta-blokkolókat, esetenként pl. triciklikus antidepresszánsokat vagy acetaminofen tartalmú vagy nem szteroidos gyulladásgátlókat írhat fel.

Hagyományos kínai orvoslás

Ehelyütt az étrend változtatás, amit a kínai orvoslásban jártas szakember nélkül tudunk segítségül hívni. A bazsalikom, a borsmenta, a rozmaring, a zöldhagyma, a retek, a görögdinnye, a banán és a spenót jól alkalmazható, de a megnövekedett folyadékpótlás is eredményes lehet.

Természetgyógyászat

A táplálkozás terén változtatásokat kell beiktatni: a finomított cukrokat, az adalékanyagokat és a mesterséges édesítőszereket ajánlatos elhagyni. Emellett kerülendő: a búza, tejtermékek, a kukorica, a citrusfélék, a tojás, a csoki, alkohol, élesztő, a szója, a sertéshús. Ezek helyett sok rosttartalmú friss zöldség, gyümölcs, bab, teljes kiőrlésű gabona, mandula, dió, lazac kerüljön a tányérunkra. Az étrend-kiegészítők közül a szakemberek ajánlják 250 mg Magnézium, 50 mg B6, 400 mg B2, 5 g halolaj és 1 g kalcium napi bevitelét. A gyógynövények közül az őszi margitvirág, a gyömbér, a borsmenta és a fehér fűzfa kérge használható eredményesen.

Homeopatia

A hasonlót a hasonlóval elv szerint működő terápia alkalmazása előtt meg kell állapítani, hogy a fejfájást, kiszáradás, túlzott alkoholfogyasztás vagy stressz okozza-e. A Nux vomica alkalmazandó, ha a fej hátsó részében, a nyakban fellépő fájdalom kisugárzik az egyik szembe és hányinger vagy hányás lép fel. A Bryonia cretica akkor lehet hatásos, ha székrekedéssel is párosuló kiszáradás merül fel, a fej elülső részén (általában a jobb szem felett) a nyak hátulsó részébe kisugárzó fejfájással van dolgunk. Célszerű homeopata orvost felkeresnünk ahhoz, hogy biztosan jó szert válasszunk problémánkra.

A fitoterápia

A gyógynövényterápia régmúltra visszanyúló tapasztalatok alapján működve, a gyógynövények kedvező hatásait kihasználva, segíti a fájdalom elűzését. A fűzfa fajok kérge gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szalicilátokat tartalmaz, így a fűzfakéreg mellett a réti legyezőfű föld feletti része, a magas kőris kérge, valamint a rezgő nyárfa kérge és levele, ill. ezek kivonata jó szolgálatot tehet. A borsmenta illóolaj 10%-os alkoholos oldatának a homlok vagy halánték bőrébe dörzsölve ugyancsak mérsékli a fejfájást.

+ egy lehetőség:

Az Agykontroll a kapcsolódó cikkben már említett "dobozolással" hatékonyan segít elűzni a fejfájást. És tényleg működik!

Fentiekből is látszik, hogy többféle, egymással adott esetben akár egyenrangú megoldás is létezik azonos problémára. Érdemes a könyvet forgatni!

Vivi 14216 sz. Pixabay képével érzékeltetjük a kínai orvoslás "eszközeit":


hagyományos kínai orvoslás, gyógymódok, alternatív gyógyászat 


 

Test

DrKónya Judit


Sixties.hu